Vaikų dienos centrai

Visos žemiau aprašytos veiklos finansuotos LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos lėšomis laimėjus Programos „Socialinių paslaugų ir integracijos plėtra“ priemonės „Įgyvendinti priemones šeimos ir vaiko gerovei“ priemonės „Skatinti ir plėsti vaikų dienos centrų savivaldybėse veiklą, teikiant nestacionarias dienos socialinės priežiūros paslaugas vaikams ir šeimoms, organizuojant Vaikų dienos centrų veiklos projektų finansavimo 2019–2021 metais atrankos konkursus“, projekto vykdytojo lėšomis bei Utenos r. ir Molėtų r. savivaldybių biudžetų lėšomis.

Kitokios šv. Kalėdos

Net tada, kai už lango pandemija, širdyje norisi stebuklų ir šventinės nuotaikos. Sakoma, kad padovantas džiaugsmas – dvigubas džiaugsmas, todėl mažieji dubingiečiai vaikų dienos centre „Dubingių spindulėliai“ ne tik mokosi naujų žaisliukų gaminimo technikų, bet ir vadovaujami nenuilstančios vadovės Laimutės, puošia eglutę visų dubingiečių džiaugsmui.

Net ir laikantis rekomendacijų dėl saugumo įmanoma kurti grožį ir jį skleisti kitiems.

VU Psichotraumatologijos centro rekomendacijos

2020 m. lapkričio 25 d. vyko nuotolinis seminaras „Psichosocialinio streso reakcijos į COVID-19 pandemiją“. Tyrimais paremtos įveikos rekomendacijos“.
Psichotraumatologijos centro darbuotojai parengė išsamias, paremtas tyrimais rekomendacijas kaip elgtis mums visiems išgyvenant pandemiją. Rekomendacijos skirtos ir jaunimui, ir darbuotojams, ir vaikams bei paaugliams. Pranešimus galima išklausyti čia https://www.youtube.com/watch?v=kla2Cdc3mZk&feature=youtu.be

Ką veikia vasarą vaikai?

Jei tik vaikai lanko tokį šaunų vaikų dienos centrą kaip „Dubingių spindulėliai“, nepatikėsite kokių „burtų“ jie išmoksta vadovaujami išradingų vadovių! Vaikai gali akmenukus paversti pelėdomis, varnalėšų žiedus meškučiais ar kitokiomis figūrėlėmis, senus marškinėlius atnaujinti batikos technika, vaidinti su lėlėmis, pasimokyti piešti ant veido ar prisiruošti skirtukų su džiovintais augalais artėjantiems mokslo metams. O kol dar vasara už lango, vaikai maudosi, pramogauja, keliauja ir visaip kitaip džiaugiasi gyvenimu. Žinoma, laikydamiesi visų rekomendacijų 🙂

Labai laukta stovykla

Vaikų dienos centras „Būkime stiprūs“ tęsia tradiciją vasarą surengti įdomią ir turiningą stovyklą. Esame be galo dėkingi Utenos r. savivaldybei, kuri šiais metais, kaip ir praėjusiais, suteikė galimybę dar linksmiau, prasmingiau ir įvairiau leisti vasarą penkiolikai mūsų centro vaikų. Stovykla truko rugpjūčio 3 – 28 dienomis, tad per tiek laiko labai daug ką nuveikėme 🙂 Vaikai aplankė Trakus, pramogavo, gvildeno jiems svarbias temas su šauniomis vadovėmis Irena, Jurgita ir Daiva, dekoravo puodelius, užsiėmė dėžučių dekupažu, piešė ant drobės, gamino papuošalus, žaidė, lepinosi skanumynais, mokėsi naujų dalykų ir tiesiog šauniai leido laiką. Buvo nuostabi stovykla!

Tai dar vienas puikus pavyzdys, kai rezultatai džiugina apjungus turimus resursus su papildomu projektu.

Išsiilgtieji Anykščiai

2020 m. rugpjūčio 19 d. vaikų dienos centro „Tiltas“ lankytojams nusišypsojo sėkmė ir po ilgo kelionių suvaržymo jie iškeliavo į Anykščius. Vaikai be galo džiaugėsi kelione, kurioje aplankė Puntuko akmenį, pramogavo medžių lajų take, sveikatinosi Anykščių Pažintiniame Basų kojų eko take, patyrė neišdildomų įspūdžių apverstame name.

Labirintų parke vaikai su vadovėmis pasidarė pikniką ir pasileido į įvairias pramogas (juostelių labirintą, mažieji šokinėjo ant batutų, kanapių labirintą) ir t.t. Pakeisti aplinką vaikams išėjo į naudą 😊

Gedulo ir vilties dienos minėjimas

Dubingių vaikų dienos centro lankytojai ugdomi taip, kad nebūtų abejingi nei tautos istorijai, nei aplinkai, kurioje gyvena. Vadovaujami savo vadovių Laimos ir Marytės gedulo ir vilties dieną Dubingiuose išpuošė pievą angeliukais.

Įspūdžiai iš prevencinio policijos renginio

2020 m. birželio 12 d. vaikų dienos centro „Būkime stiprūs“ vaikai su džiaugsmu keliavo į Utenos miesto sodą, kuriame vyko renginys „Tapkite tuo, kuo esame mes. Ginti. Saugoti. Padėti.“

Susipažinome su pareigūno profesija, dalyvavome įvairiose veiklose, kurias atlikdami tapome prizininkais, stebėjome kinologų pasirodymus su šunimis, susitikome su miesto meru A. Katinu. Buvo iš tiesų šauniai praleista popietė!

ps://utena.policija.lrv.lt/lt/galerija/prevencinis-renginys-tapkite-tuo-kuo-esame-mes-ginti-saugoti-padeti?page=1

Tarptautinė vaikų gynimo diena

Ši diena – tai priminimas visuomenei apie būtinybę saugoti ir gerbti vaikų teises. Tai pagrindinė sąlyga kuriant ir formuojant humanišką, teisinę ir dvasiškai sveiką visuomenę. Tarptautinė vaikų gynimo diena švenčiama birželio 1 – ąją. Dubingių biblioteka ir Vaikų dienos centras sukvietė vaikučius šią dieną pabūti kartu. Pagal galimybes susirinkome mokyklos kieme, klausėmės bibliotekininkės pasakojimo apie šios dienos prasmę, po to skaitėme Ignės Zarambaitės knygą „Emilio laiškas“. Bibliotekininkė pakvietė visus vaikučius dalyvauti iššūkyje „Vasara su knyga“. Po ilgo išsiskyrimo buvo smagu susitikti.

Dubingių bibliotekininkės Vandos Vaikutienės informacija

Naujienos iš konferencijos „Mokslas be sienų“

2020 m. gegužės 8 d. vyko XVII-oji Jaunųjų mokslininkų psichologų konferencija „Mokslas be sienų“. Konferencijos metu buvo skaityti pranešimai iš raidos, psichotraumatologijos, suicidologijos, organizacinės psichologijos ir kitų sričių.

Žemiau pateikiama visa aktuali informacija Čia galite rasti interaktyvią JMPK2020 programą ParsisiųstiTaip pat galite atsisiųsti ir peržiūrėti konferencijos santraukų leidinįParsisiųsti

Priklausomybė nuo interneto ir socialinių tinklų: kur prasideda ir baigiasi tikrovė?

2020 m. kovo 20 d. vyko seminaras „Priklausomybė nuo interneto ir socialinių tinklų: kur prasideda ir baigiasi tikrovė?“, kurį organizavo Lietuvos priklausomybės ligų institutas (LPLI) ir Jaunųjų psichiatrų asociacija (JPA). Nespėjusius sudalyvauti tiesiogiai, kviečiame pasižiūrėti seminaro įrašą bei pasisemti idėjų, praturtinti savo žinias šiuo be galo aktualiu klausimu.

Žiema, žiema!

Per užgavėnes Dubingiuose vaikų dienos centro lankytojai sulaukė neregėtų viešnių – į svečius atvyko ir Asvejos regioninio parko Laumės. Buvo labai linksma 🙂

Akcija Vasario 16-ajai

Darbais, o ne žodžiais Tėvynę myli mažieji dubingiečiai.

Dubingių miestelį papuošė trispalvė, kurią sukūrė vaikų dienos centro lankytojai vadovaujami L. Grigelevičienės su Dubingių seniūnija.

Lytiškumui jautri pedagogika

2020 m. sausio 28 d. vyko Vilniaus universitetas ir Lietuvos Respublikos Seimas organizavo konferenciją „Sisteminis požiūris į lyčių lygybę: priemonės smurto lyties pagrindu prevencijai ugdymo įstaigose“.

Konferencijos metu buvo aptartos bei pristatytos smurto lyties pagrindu prevencijos problemos bei galimybės Lietuvos švietimo sistemoje. Konferencijos metu įžvalgomis, gerąja patirtimi bei rekomendacijomis dalinosi įvairių su smurto lyties pagrindu prevencija dirbančių įstaigų bei organizacijų atstovai.

Dalinamės VU docentės Neringos Grigutytės pristatytu projekto SAFER metu sukurtu vadovu. „Šis metodinis vadovas parengtas pagal projektą „SAFER“. Projektas SAFER „Sisteminis požiūris į lyčių lygybę” (Systematic Approaches for Equality of Gender – SAFER) yra bendradarbiavimo tarp partnerių iš 6 Europos šalių rezultatas. SAFER projektas kofinansuojamas pagal Europos Komisijos Teisių, lygybės ir pilietiškumo programą, taigi yra remiamas ES. SAFER projekto tikslas – taikant pozityvios psichologijos principus skatinti smurto lyties pagrindu prevenciją ir drąsinti apie jį pranešti. Sisteminis požiūris pasirinktas siekiant ugdyti vertingus įgūdžius, kuriuos galima būtų pritaikyti ne tik kovojant su smurtu lyties pagrindu ir užkertant jam kelią, bet ir gerinant asmens emocinę bei psichologinę gerovę ir mezgant sveikus santykius. Projekto kryptis – didinti pradinių klasių mokytojų, mokinių, tėvų bei visų suinteresuotų šalių sąmoningumą egzistuojančių lyčių stereotipų bei smurto lyties pagrindu prevencijos klausimais. SAFER pirmiausia orientuojasi į mokytojų ir švietėjų kvalifikacijos tobulinimą bei klasei skirtų metodinių priemonių sukūrimą virtualioje erdvėje tam, kad pedagogai galėtų pasidalyti žiniomis su 6−12 metų mokiniais. Naudodamiesi SAFER instrukcijomis ir taikydami pratimus švietėjai galės sukurti saugesnę aplinką klasėje, kurioje mokiniai jausis patogiai ir galės saugiai reikšti savo jausmus, nuomones bei nuogąstavimus, tuo pačiu jausdami paramą ir priėmimą. Tokia aplinka skatins mokinius dažniau pranešti apie galimus smurto lyties pagrindu atvejus, prireikus apginti bendraamžį konkrečioje situacijoje.“ – rašoma SAFER vadovo įvade.

Nuoroda į vadovą lietuvių kalba https://saferlearning.eu/courses/safer-course-lithuanian/

Laisvės gynėjų diena

2020 m. sausio 14 d. vaikų dienos centre „Dubingių spindulėliai“ buvo paminėta laisvės gynėjų diena. Atmintis gyva tol, kol apie ją pasakojame jaunajai kartai.

Kaukių gamyba

Gruodžio 6 – 7 dienomis, kaip jau įprasta, vaikų dienos centre „Tiltas“ svečiavosi laukiamos viešnios – menininkės Vaida ir Vilma. Jos kartu su vaikais ir jų tėveliais gamino įvairias popierines kaukes: domino, naminių bei laukinių gyvūnų ir pan. Kūrybiška nuotaika pagavo visus susirinkusius: įvairiausių personažų kaukės buvo išdekoruotos blizgučiais, lipdukais, nuspalvintos  akvarele, guašu. Šventės jau čia pat…

Vaikų dienos centro „Būkime stiprūs“ vaikų kelionės

Spalio 11 d. su vaikais vykome į Uteną pažiūrėti Utenos kultūros rūmuose pastatyto spektaklio „Pikseliukai”. Spektaklis paliko didelį įspūdį, nes vaikams atskleidė daugybę paslapčių apie telefonus (o tai ypatingai svarbi tema šiuolaikiniam jaunimui!).

Lapkričio 12 d. tęsėme kultūrines pažintis aplankydami Anykščiuose įsikūrusį „Arklio muziejų“,  sužinojome įdomių faktų apie žirgus, stebėjome kalvio darbą, audėjos miklumą, kaip kuria keramikas. Vaikai turėjo progą sudalyvauti edukacinėje programoje „Duonos kepimas”, kurios metu patys formavo duonos kepaliukus, juos šovė į krosnį ir kepė. Kol duonelė kepė, pasivaišinome lietuviškais tradiciniais patiekalais: lašiniais, bulvėmis su sūdytu sviestu ir žolelių arbata.

Gruodžio 13 d. vykome į svečius pas Utenos Daugiafunkcinio centro vaikus. Nuvežėme jiems kalėdinių dovanėlių ir pačių pagamintus angeliukus. Šeimininkai mums parodė nuostabų spektaklį „Galima negalima“. Vaikai linksmai bendravo su negalią turinčiais draugais, kartu gamino kalėdines eglutes ir  puošė jas šiaudeliais.

Meniškos popietės Skudutiškyje tęsiasi

Lapkričio 8 – 9 d. vaikų dienos centro „Tiltas“ lankytojai vėl susitiko su jau pažįstama menininke Vaida Kunigėlyte. Šiuo metų laiku, kai už lango greitai temsta, norisi daugiau laiko būti viduje – kur jauku ir šilta. Šį kartą vaikai su Vaida projektavo pilį: piešė eskizus, darė brėžinius ir konstravo. Vaidos „žinutė“ dažnai susijusi su ekologija – menininkė stengiasi vaikams, suaugusiems parodyti kaip iš antrinių žaliavų ar paprastų dalykų, kurie čia pat, ranka pasiekiami, sukurti neįprastus objektus. Kol kas pilis liko be vieno iš svarbiausių atributų – vėliavos. Jos kūryba liko vaikų „namų darbams“.

Žibintų dirbtuvės

Artėjant Vėlinėms vaikų dienos centro „Tiltas“ lankytojai kartu su menininke Emilija pasinėrė į žibintų gamybos subtilumus. Emilija vaikus mokė žibintų gamybos paslapčių. Sutemus iš specialaus spalvoto popieriaus pagaminti žibintai sužibo ant dienos centro palangių sukurdami jaukią, šiltą nuotaiką.

Stebuklingi medžiai

Vaikų dienos centre „Tiltas“ rugsėjo mėnesį lankėsi menininkė Vaida Kunigėlytė. Iš antrinių žaliavų vaikai, padedami Vaidos, kūrė įspūdingus medžius ir paukščius. Kūriniai dekoruoti natūraliomis gamtinėmis medžiagomis: džiovintais augalais, žiedeliais, samanomis, žievėmis, uogomis. Darbai ypatingi dar ir tuo, kad tai kolektyvinis darbas, kur kiekvieno komandos nario indėlis labai svarbus bendram rezultatui. Vaikai džiaugėsi ir papuoštomis vaikų dienos centro patalpomis, ir atradimais kūrybinėje srityje 🙂

„GENERATION Z. BE READY” (Erasmus+ KA2 project Nr. 2018-1-LV02-KA205-002121)

Dalinamės naudinga informacija asmenims, dirbantiems su jaunimu.

Erasmus + Strateginių partnerysčių projektą “GENERATION Z. BE READY” 2018-2019 m. vykdė du partneriai: nevyriausybinės organizacijos  „Ceļa Meklētāji“ (Latvija) ir „Kartu Saldu“ (Lietuva). Projekto tikslas – sustiprinti jaunimo organizacijas, jaunimo darbuotojus, visus specialistus, dirbančius su jaunais žmonėmis suteikiant jų darbui paruoštą medžiagą ir įrankius. Projekto rezultatas – leidinys, kuriame rasite „instrumentų kompektą” 60-čiai užsiėmimų po 90 min., darbui su 14-16 metų jaunais žmonėmis, latvių, lietuvių ir rusų kalbomis.

„Insturmentų komplektą” sudaro įvairaus pobūdžio ir paskirties žaidimai, refleksijos, parinkta videomedžiaga, viktorinos, aktyvios užduotys ir kitos nefomalaus ugdymo priemonės, kurios padės specialistams pravesti įdomius ir profesionalius užsiėmimus, pasiruošimui skiriant minimaliai laiko.

Daugiau informacijos nuorodoje: https://generationzbeready.wixsite.com/erasmus?lang=lt

Vasaros džiaugsmai tęsiasi!

Rugpjūčio 23 dieną Antalgės vaikų dienos centro lankytojai pažymėjo Gyvojo Baltijos kelio trisdešimtmetį. Vaikai draugiškai išpiešė pavėsinės sienas, susikibę rankomis pasidžiaugė savo puikiu darbu, klausėsi vadovių pasakojimų apie šios akcijos reikšmę ir prasmę visai lietuvių tautai.

Rugpjūčio 28 dieną buvome pačioje tolimiausioje kelionėje – vykome į  Druskininkus. Aplankėme Grūto parką, važinėjomės po kurortinį miestą apžvalginiu traukinuku, buvome prie Grožio šaltinio. Grįždami užsukome į Merkinės piramidę – sako, ten sugalvoti norai pildosi… Mes paprašėme puikių mokslo metų, gėrėme energetinį vandenį (energijos tikrai prireiks – juk čia pat rugsėjis!). To stebuklingo vandenuko parvežėm ir tėveliams – ir jiems prireiks daug jėgų.

Aktyvi ir linksma vasara Antalgėje

Rugpjūčio mėnuo Antalgėje įsikūrusiame vaikų dienos centre „Būkime stiprūs“ ypatingai džiugus ir kupinas veiklų! Apjungus jau turimą Socialinių paslaugų priežiūros departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansavimą su gauta Utenos rajono savivaldybės parama, vaikams atsivėrė dar daugiau galimybių keliauti, pramogauti, ilsėtis ir kitaip turiningai leisti laiką. Vaikų dienos centro lankytojai ir jų tėveliai džiaugiasi išvykomis į Molėtų kraštą – o jų net dvi per mėnesį. Pirmoji jau įvyko aplankant Skudutiškį, D. ir V. Neliupšių išpuoselėtą sodybą, gražias apylinkes. Šios išvykos kulminacija – pramogos prie ir pačiame Bebrusų ežere, pasiplaukiojant plaustu ,,Švyturys“. Sekanti išvyka suplanuota į Dubingių kraštą – neabejojame, kad ten vaikų ir jų vadovių laukia nuostabūs vaizdai, smagios akimirkos, neišdildomi įspūdžiai.

Dėkojame Utenos rajono savivaldybei už tai, kad suteikė galimybę dar kokybiškiau pasirūpinti vaikų vasaros laiku!

Vasaros linksmybės


Vaikų dienos centro „Būkime stiprūs“ vaikai jau džiaugiasi vasaros malonumais. Gegužės 23 d. aplankėme „Triušiukų kaimą”. Puikiai leidžiame laiką ir savoje aplinkoje, džiaugiamės nauju sportiniu inventoriumi.

Svečiai dienos centre „Būkime stiprūs“


Birželio 7 dieną Antalgės vaikų dienos centre svečiavosi Utenos specialiosios mokyklos – daugiafunkcinio centro gyventojai. Mokslo metų užbaigimo proga svečiai parodė labai linksmą programėlę. Ateityje žadame ir mes apsilankyti šiame centre.

 

Svečiuose pas ugniagesius – gelbėtojus


Kovo 12 dieną dienos centro „Tiltas“ vaikai su Dalia Kazloviene aplankė Molėtų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos Skudutiškio ugniagesių komandą. Valerijus Kazlovas supažindino su ugniagesių gelbėtojų darbo specifika, pateikė praktiškų patarimų kaip elgtis kilus gaisrui, kaip naudotis pirminėmis gesinimo priemonėmis. Smagiausia buvo patiems matuotis gelbėtojų uniformą, „vairuoti“ ugniagesių automobilį.

Vaikai daug sužinojo ir suprato, kad ugniagesių gelbėtojų profesija yra labai atsakingas, svarbus ir reikalaujantis ištvermės darbas.

gaisrine

NARKOTIKŲ, TABAKO IR ALKOHOLIO KONTROLĖS DEPARTAMENTO INFORMACIJA

Nauja, interaktyvi svetainė jaunimui

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas nuolat atlieka psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo ir su juos susijusių pasekmių stebėseną, pasitelkdamas įvairius ir mokslu grįstus įrodymus. Vienas patikimiausių ir nuosekliai atliekamų tyrimų Lietuvoje dėl jaunimo vartojimo ypatumų – ESPAD tyrimas, paskutiniai jo duomenys rodo, kad nuo 1995 m. narkotikų vartojimo vidurkis tarp 15–16 metų mokinių išaugo beveik 6 kartus. Tai tik patvirtina, kad psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencija nėra pakankamai efektyvi – jauniems žmonėms sudėtinga priimti atsakingus dėl sprendimus minėtų medžiagų vartojimo. Tai sąlygoja ir nuolat besikeičiantis psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo reiškinio kontekstas.

Departamentas, reaguodamas į šias tendencijas, bei įvertinęs geriausią kitų šalių patirtį, sukūrė naują, interaktyvią interneto svetainę jaunimui (nuo 14 m.) – www.askritiskas.lt. Jos turiniu siekiama tinkamai informuoti jauną žmogų, suteikiant žinių apie psichoaktyviąsias medžiagas, jų vartojimo poveikį ir rizikas. Taip pat skatinti būti atviru bendrauti, veikti, nebijoti iššūkių ir atsakomybės, o svarbiausia – sveikai ir įdomiai gyventi, pasitikėti savimi.

KVIEČIAME APSILANKYTI SVETAINĖJE! 

 

 

Lietuvos gimtadienis Skudutiškyje


Atostogauti žiemą smagu: nereikia niekur skubėti, galima ramiai pro langą stebėti žiemos vaizdus, linksmai šėlioti lauke arba švęsti gimtadienius.

Skudutiškio dienos centro vaikai smagiai pasitiko Lietuvos gimtadienį. Dalyvavo viktorinoje „Pažink savo kraštą“, greitų klausimų-atsakymų rungtyje, tautinėmis spalvomis puošė gimtadienio pyragą bei surengė per atostogas kurtų darbų parodėlę Lietuvai.

atostogos

 

 

LIETUVOS PSICHOLOGŲ SĄJUNGOS REKOMENDACIJOS DĖL INFORMACINIŲ TECHNOLOGIJŲ NAUDOJIMO

Mažų vaikų informacinių technologijų naudojimas

Rekomendacijos tėvams ir specialistams

 Mažų, ikimokyklinio amžiaus, vaikų naudojimasis informacinėmis technologijomis ar elektroninių medijų prietaisais išaugo ir tokia tendencija stebima nepriklausomai nuo šeimos socioekonominio statuso. Ilgesnis mažų vaikų buvimas prie ekranų yra susijęs su įvairiomis fizinės ir psichikos sveikatos problemomis, pvz. trumpesne miego trukme, dažnesniais somatiniais skundais, nesveiko maisto vartojimu, didesnėmis elgesio ir emocijų problemomis. Vilniaus universiteto Psichologijos instituto mokslininkų grupė, vadovaujama prof. R. Jusienės atlikus tyrimą apie pusantrų-penkerių metų amžiaus vaikų naudojimąsi išmaniosiomis technologijomis ir sąsajas su vaikų sveikata bei raida, pateikia rekomendacijas specialistams ir tėvams.

Riboti vaikų buvimo prie ekranų laiką iki vienos valandos per dieną, ypač laisvadieniais

  • Reikšmingai didesnei fizinės sveikatos problemų bei elgesio ir emocijų sunkumų raiškai atsirasti svarbi 1-2 val. (ir ilgesnė) buvimo prie ekranų trukmė. Atitinkamai, didžiausią dėmesį reikia skirti vaikų buvimo prie IT prietaisų trukmės stebėsenai: saugus laikas 1,5-2 metų amžiaus vaikams yra 30 min, 3-5 metų vaikams – 1 val. per dieną. Ypač buvimo prie IT prietaisų laiką stebėti reikėtų laisvadieniais, kuomet dauguma ikimokyklinio amžiaus vaikų stipriai viršija rekomenduojamą naudojimosi IT prietaisais trukmę.
  • Prie ekranų leidžiamas laikas siejasi su mažesniais ikimokyklinio amžiaus (ypač jaunesnių nei 5 metų) vaikų smulkiosios ir stambiosios motorikos gebėjimais, todėl rekomenduojama riboti vaikų pasyviai prie ekranų leidžiamą laiką bei naudojimąsi IT prietaisais bei atitinkamai sudaryti sąlygas pakankamai užsiimti aktyvia fizine veikla ir žaisti trimatėje erdvėje.
  • Ikimokyklinio amžiaus (4-5 metų) vaikų, kurie daugiau laiko leidžia prie išmaniųjų telefonų (ir bendrai prie ekranų), mažesni vizualiniai motoriniai bei regimosios atminties gebėjimai. Šie gebėjimai reikšmingi mokyklinei sėkmei, todėl labai svarbu laikytis rekomenduojamos buvimo prie ekranų laiko trukmės, o taip pat sudaryti vaikams galimybę lavinti gebėjimus atliekant kitas veiklas: piešiant, konstruojant, lipdant, žaidžiant kamuoliu, ką ypatingai riboja naudojimasis išmaniais ir kitais ekranais.

Nenaudoti įjungto TV kaip fono vaiko aplinkoje

  • Rekomenduojama vengti televizoriaus kaip fono naudojimo, kadangi tai siejama su vaikų prastesne emocine raida bei mažesniais pažintinių gebėjimų įverčiais ikimokykliniame (4-5 metų) amžiuje. TV kaip fono naudojimas taip pat didina tikimybę, kad vaikai daugiau ir dažniau naudosis kitais IT prietaisais.

IT prietaisai neturėtų būti naudojami, kai vaiką reikia nuraminti ar užimti

  • Rekomenduojama mažinti pramoginių/žaidimų programėlių skaičių, jas keičiant edukacinėmis programėlėmis, tačiau neviršijant rekomenduojamos buvimo prie IT prietaisų trukmės. Siekiant ugdomojo poveikio, vaikai turėtų naudotis jų amžiui tinkamomis edukacinėmis programėlėmis ar žaidimais kartu suaugusiais ar jų prižiūrimi.

Turėti zonas be IT prietaisų vaiko poilsio ir ugdymo aplinkoje

  • Vaiko miegamajame neturi būti televizoriaus ar IT prietaisų. Turintys IT prietaisų savo kambaryje ar miegamojoje zonoje vaikai prie ekranų praleidžia reikšmingai daugiau laiko ir turi daugiau miego sunkumų, nei IT prietaisų savo kambaryje neturintys vaikai. Bendrai svarbu sukurti be IT prietaisų erdves namuose ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose.

Valgymo metu nenaudoti jokių IT prietaisų

  • Nerekomenduojama valgio metu vaikams žiūrėti televizorių ar naudotis kitais IT prietaisais tiek normaliai, tiek prastai valgantiems vaikams. Rekomenduojama, kad vaikai valgytų drauge su tėvais ar visa šeima, nesinaudojant jokiais ekranais.

Įvesti aiškias ir nuoseklias su IT prietaisų naudojimu susijusias taisykles bei jų laikytis vaikams ir suaugusiems

  • Įvesti aiškias ir nuoseklias naudojimosi IT prietaisais taisykles. Tėvų nustatomos taisyklės yra labai svarbios formuojant įvairius vaikų įpročius. Kadangi vaikai mokosi iš tėvų (ir kitų suaugusiųjų), tėvams svarbu taip pat stebėti, kiek ir kaip jie patys naudoja IT prietaisus, vaikams esant šalia.

Užtikrinti vaiko saugumą virtualioje erdvėje ir kontroliuoti stebimą per ekranus turinį

  • Mažų vaikų IT prietaisų naudojimas turi būti ne tik griežtai kontroliuojamas, bet tėvai bei ugdymo įstaigų specialistai turėtų suprantamai ir savalaikiai aiškinti vaikams apie IT prietaisų naudojimo pavojus bei nurodyti, kokiais atvejais vaikas turėtų kreiptis pagalbos į suaugusiuosius, jei jis susiduria su nesaugia informacija.

Suteikti kuo daugiau galimybių vaikams žaisti laisvą žaidimą, užsiimti sportine, kūrybine veikla, įsitraukti į prasmingas socialines sąveikas

 Platesnes rekomendacijas galite skaityti čia.

Tyrimas finansuotas Lietuvos mokslo tarybos (sutarties nr. GER-006/2017).

 

VAIKŲ DIENOS CENTRŲ VAIDMUO SOCIALIZACIJOS PROCESE:
PAGALBOS GALIMYBĖS LIETUVOS VAIKAMS IR JŲ ŠEIMOMS


Nesenai lankiausi viename vaikų dienos centre. Radau vaikus sėdinčius prie bendro stalo ir valgančius šiltą maistą. „Stalo karalius“, išrinktas šiandien padėti vadovei pasirūpinti maistu ir indais, visiems pavalgius, surinko lėkštes, ir mandarinų, kuriais vaikai vaišinosi pavalgę šilto maisto, žieveles. „Vaikai, ką jus veikiat dienos centre?“ – klausiu. „Valgom, žaidžiam, ruošiam pamokas, tvarkomės, važiuojam į ekskursijas, stovyklas, einam į kiną, darom darbelius.“ „Mes čia susitinkam su draugais pabūti“, „Nebūtų ką veikti, jei ne dienos centras“, „Centras labai įdomus, čia labai faina, labai linksma“, „Centras reikalingas padėti šeimoms, kad vaikai turėtų užsiėmimą“ – vardino man vaikai priežastis kodėl jie čia ateina ir kam reikalingas vaikų dienos centras. „Aš centrą lankau jau 2 ar 3 metus“ – sako maždaug 13 metų mergaitė. „Dienos centras reikalingas, kad mamos galėtų dirbti, o vaikai ateitų į centrą padaryti namų darbus ir bendrauti su vaikais“ – priduria 9 metų berniukas.

Visą straipsnį kviečiame skaityti čiavdc_vaidmuo_socializacijos_procese

Kalėdinė nuotaika Skudutiškyje


Gruodžio 17 dieną vaikų dienos centre pakvipo Kalėdomis. Kartu su Kajaus mama kepėme meduolinius sausainukus. Kitos dienos pavakaryje, pasikvietę artimuosius, vakarojome išradingai puošdami gardžius kepinius. Kalbėjome apie artėjančias šventes, jų papročius. Spėjome ateitį liedami vašką, traukdami paslėptus daiktus.

Gruodžio 26 dieną susirinko gausus būrys vaikų, tėvelių į šventinę popietę. Vaikai su tikybos mokytoja Jurgita tėvus nudžiugino spektakliu. Vėliau visi dalyvavo Gerų darbų loterijoje. Kiekvienas turėjo parašyti gerų darbų, kuriuos atliko per visus metus. Vieni padėjo tėveliams, kiti- sesėms ir broliams, treti – patys išmoko skaityti. Visų šventės dalyvių laukė dovanėlės.

kaledos

 

Kelionės! Į filmą ir pas raganiukę


Lapkričio 27 d. vaikų dienos centro  „Būkime stiprūs“ lankytojai vyko į Utenos kino namus „Taurapilis“, kur žiūrėjo filmą „Drąsusis elniukas Eliotas”. Visiems labai patiko, nes filmas apie Kalėdas, kurių labai laukiame. Lapkričio 30 d. svečiavomės Pačkėnų kaime „Raganų muziejuje”. Pamatėme daugybę įvairių raganų, naminukų, bildukų. Edukacinę programą vedė raganiukė su vaikais sukūrusi pasaką, ją nupiešė ant smėlio, gamino iš siūlų bei konkorėžių žaisliukus eglutei.

img_20181127_154816img_20181130_101652img_20181130_102413img_20181130_121227

 

 

Žavingo rudens akimirkos vaikų dienos centre „Būkime stiprūs“


Nuostabus ruduo pakviečia puikiai leisti laiką: iškylauti prie ežero, žaisti, kepti bulves lauže, lenktyniauti, kurti paveikslus iš lapų ant smėlio. Iš spalvotų klevo lapų vaikai nusipynė vainikus. Kai lietutis trukdė būti lauke, margino ir taip gražius klevo lapus. Buvo ir pyrago kepimo diena – visi draugiškai pjaustė obuolius, plakė kiaušinius ir gardžiavosi nuostabaus skonio pyragu.

img_20181010_111837

?
?

43610541_1744046185717322_5600914083021848576_n43678756_1744046542383953_4254564164984373248_n

 

 

Kelionė į Biržų kraštą


Vasarai baigiantis vaikų dienos centro „Tiltas“ lankytojai keliavo į Biržų kraštą aplankyti Sodeliškių dvaro sodybos.

Ten vaikai susipažino su senovės lietuvių gyvenimo būdu, buitimi, aplankė pirmąjį vėjo malūną Lietuvoje. Gėrėjosi didžiule elnių banda, alpakomis, nenuorama asiliuku, raudonšoniais obuoliais bandė prisivilioti danielius. Nepakartojamą įspūdį paliko technikos muziejus.

Papietavę ir pasivaišinę skania mėtų arbata, vyko prie Astravo dvaro, ėjo ilgiausiu mediniu pėsčiųjų tiltu Biržų tvirtovės link. Pasigrožėję kunigaikščio Kristupo Radvilos statyta bastionine tvirtove, pasukome namų link.

Smagu vasarą keliauti ir atrasti vis naujų Lietuvos kampelių!

birzaikelione

Vaikų dienos centro „Būkime stiprūs“ lankytojai svečiuose pas dinozaurus! 


Rugpjūčio 24 d. apsilankėme Pasvalio r. Raubonių parke įsikūrusiame Dinozaurų parke. Didelį įspūdį vaikams paliko dinozaurai ir mini zoologijos sodas. Sode matėme stručius, kengūras – jas buvo galima paglostyti ir daugybę kitų gyvūnėlių.

Smagiausia dalis, žinoma – atrakcionai, kuriais vaikų dienos centro lankytojai mėgavosi kiek jėgos leido.

Grįždami apžiūrėjome smegduobių parką, neapsiėjome ir be smagių ir skanių pietų gamtoje.

img_20180824_114530      img_20180824_132124 img_20180824_122456                 img_20180824_123337

 

Kelionių ir įspūdžių diena


Birželio 22 dieną vaikų dienos centro „Būkime stiprūs“ lankytojai keliavo po Aukštaitijos nacionalinį parką. Pabuvojome prie Ginučių krioklio, aplankėme Bitininkystės muziejų ir Ignalinos sporto centrą, kopėme į apžvalgos bokštą. Vaikai grožėjosi gamta, žaidė, mėgavosi puikiai įrengtomis sporto ir žaidimų aikštelėmis. Palūšėje plaukėme laivu. Kapitonas Rimvydas leido visiems pavairuoti laivą – buvo puiki pramoga!

img_20180622_103141img_20180622_135612img_20180622_141155img_20180622_142616

 

Linksmoji Vasaros šventė


 

Birželio 29 dieną vaikų dienos centre „Tiltas“ surengėme vasaros šventę. Centro vaikai, susiskirstę į komandas atliko įvairias užduotis, rungtyniavo estafetėse. Gaminome vasaros atributą – saulės akinius. Visi šauniai pasirodė segdami skalbinių segtukus, vyniodami virves, dviese be rankų nešdami kamuolį, skraidindami pačių pagamintus lėktuvėlius į taikinį. Kiekvienas dalyvis turėjo pasigaminti ir pietus sau. Po skanių pietų kojomis tapėme vasarą. Šventės pabaigoje kiekvieno dalyvio laukė prizai.

atostogaut

 

Rasos vaikų dienos centre „Tiltas“


 

Birželio 23 dieną kartu su visa Lietuva šventėme Rasų šventę. Pasidarę sumuštinių iškeliavome į Skudutiškio pievas kupoliauti. Aplankėme Švč. Mergelės Marijos apsireiškimo vietą. pynėme vainikus, žaidėme žaidimus, ieškojome paparčio žiedo, pasveikinome Rasas. Dienos pabaigoje skanavome pačių vaikų pagamintą vasarišką desertą.

40219643_2094980020533644_6039192745136881664_n-1

Vaikų dienos centre „Būkime stiprūs“ maudynių sezonas atidarytas!


Gegužės 29 d. VDC „Būkime stiprūs“ lankytojai iškylavo.

Aplankėme Giedriaus Mazūro keramikos stovyklą, apžiūrėjome originalias skulptūras iš metalo, nuostabias figūrėles iš molio ir dar pasidžiaugėme gražia ožkų šeimyna. Nukeliavę prie ežero vaikai žaidė tinklinį, užkandžiavo ir, žinoma, neapsėjo be maudynių. Tokie orai kvieste kvietė atsigaivinti ežere, tad maudynės buvo puikios ir dar su smėlio voniomis!

img_20180529_120821img_20180529_121020img_20180529_121412img_20180529_121549img_20180529_134217

Šeimų šventė Dubingių vaikų dienos centre


Gegužės 18 d. vaikų dienos centro „Dubingių spindulėliai“ vaikučiai su savo tėveliais rinkosi į šeimų šventę „Šeima – gyvybės lopšys“. Mokiniai dainavo daineles, deklamavo eilėraščius, o vėliau kiekviena šeima kūrė sau dovaną – gamino savo šeimos plakatą, kuriame pavaizdavo savo šeimą. Ne tokia ir paprasta pasirodė ši užduotis, bet rezultatai džiugino visus! Po darbų šurmuliavome besivaišindami.

32819540_1709197162492471_1846450794677665792_o          32882000_1709197799159074_7057628558734131200_o

 

Nuotaikinga šeimų diena vaikų dienos centre „Būkime stiprūs“


Gegužės 15 – ąją Antalgės vaikų dienos centro „Būkime stiprūs“ vaikai minėjo Šeimos dieną. Šeima reikalinga viso pasaulio žmonėms, nesvarbu kiek jiems metų būtų ar kokiai tautai priklausytų. Tik stiprioje šeimoje žmogus jaučiasi saugus, laimingas ir orus.

Į šventę sukvietėme tėvelius, mamytes, senelius ir visus kaimo gyventojus – juk visi esame kaip viena didelė šeima. Susirinkę klausėmės Leliūnų dainavimo grupės „Aušra“ koncerto. Mūsų centro darbuotoja Jurgita B. visus susirinkusius pasveikino šios gražios šventės proga. Skambėjo dainelės mamytėms, tėveliams ir vaikams. „Aušroje“ dainuoja ir daug Antalgės vaikų, todėl buvo puiki proga tėveliams pasidžiaugti vaikų pasirodymu. Visus pradžiugino Urtės tėtis Remigijus D., pagrojęs saksofonu. Buvo graži ir šilta popietė, iš kurios išsinešėme giedrą nuotaiką.

Koncerto akimirka
Koncerto akimirkos

img_20180515_161056img_20180515_164805

Jauki šeimų šventė Vaikų dienos centre „Tiltas“ 


Gegužės 10 d. Skudutiškio vaikų dienos centre „Tiltas“ vyko graži, jauki šeimų šventė.

Susirinkusias mamas, tetas, močiutes sveikino VšĮ Skudutiškio akademijos direktorė N. Butkevičienė, kultūros darbuotoja R. Varatinskienė. Šventinę nuotaiką nuspalvino L. Grigelevičienės vadovaujamo lėlių teatro „Rudnosiukas“ pasirodymas. Žiūrovus linksmino ir pajudėti kvietė jaunosios „Rudnosiuko“ aktorės. Linksmai, muzikos ritmu judančios nepaprasto grožio lėlės nepaliko abejingų. Šventės dalyvius sužavėjo Deimantės atliekamos dainos.

Šventė praūžė kaip nerūpestingas pavasario vėjas, palikdama jaukių akimirkų drauge prisiminimą.

seimusvente

Velykų atostogos vaikų dienos centre „Tiltas“


Pavasario atostogų metu Skudutiškio vaikų dienos centre „Tiltas“ vyko gausybė veiklų. Vaikai žaidė judriuosius žaidimus lauke, lipdė mielas smulkmenas, gamino dovanėles iš kepamo Fimo modelino, dekoravo velykinius margučius. Norėdami pasidžiaugti ir parodyti savo darbelius, vaikai surengė parodą. Tėvelius sukvietė į Vaikų Velykėlių šventę, kurios metu dalyviai pasitikrino savo žinias apie pavasarį, pavasario šventes. Šventės metu buvo išbandytas rankų miklumas originaliame siūlų vyniojimo turnyre.

30582278_567039436988226_1269038264736546816_n

 

Vaikų dienos centro viešnagė klube „Juventus“


Balandžio 06 d. Antalgės VDC „Būkime stiprūs“ vaikai aplankė Utenos daugiafunkcį sporto centrą. Pasak vaikų, tai buvo nuostabiausia atostogų diena, nes ją praleido drauge su ,,Juventus“ komandos krepšininkais. Labai dėkingos ir mes, centro darbuotojos – tokio šilto priėmimo  nesitikėjome. Krepšinio klubas suorganizavo vaikų pavėžėjimą, o tai nemažas indėlis į susitikimo organizavimą. Krepšininkai kartu su vaikais žaidė įvairias estafetes, mėtė į krepšį, buvo sugalvoję įvairių rungčių. Nuoširdus ačiū komandos vyr. treneriui Ž. Urbonui, kad pasidalino savo brangiu laiku su mumis, nors sekančią dieną jų laukė svarbios varžybos. „Juventus“ klubo direktorius E. Skersis surengė ekskursiją patalpose, kuriomis naudojasi krepšininkai, labai įdomiai papasakojo vaikams apie sportininkų gyvenimą.

Atsisveikinant buvome visi apdovanoti bilietais į varžybas, kepurėlėmis, rašikliais ir net gavome krepšinio kamuolių!

kartu-su-juventusimg_20180406_102412img_20180406_104555

 

100 būdų kaip marginti margučius


Dubingių vaikų dienos centro „Dubingių spindulėliai“ darbuotojos kartu su vaikais pasistengė, kad Velykų šventėms nepristigtų netikėčiausių margučių – ir namams, ir centrui papuošti. Dalinamės akimirkomis  iš kūrybinio proceso.

0180406_103706      29571379_1661567190588802_8009664674205719473_n       29352252_1661567110588810_4663507723715824905_o

Žemės diena Dubingiuose


Kovo 20 d. Dubingių pradinio ugdymo mokiniai, mokytojai, Dubingių vaikų dienos centro „Dubingių spindulėliai“ vaikai kartu su bibliotekininke ir Asvejos regioninio parko darbuotoja Jolanta paminėjo Žemės dieną. Mokykloje veikė plakatų, vaikų darbų iš antrinių žaliavų darbelių paroda. Regioninio parko darbuotoja Jolanta skaitė paskaitą ir demonstravo skaidres apie gamtą, jos išteklius, apie tai, kaip mes galime ir turime prisidėti prie gamtos išsaugojimo. Mokiniai aktyviai dalyvavo diskusijoje apie atliekų rūšiavimą, regioninių ir kitų parkų išsidėstymą Lietuvoje. Vaizdingai ir teisingai atsakinėjo į klausimus Aidas, Radvilė, Laurynas, Ruslanas. Po paskaitos vaikai atlikjo įvairias užduotis, dainavo daineles, kurių išmokė Vaikų dienos centro vadovė Laima Grigelevičienė. Smagiai padirbėję, išėjome į lauką, kur laukė bibliotekininkė. Šia proga ji virė skautišką košę, visi draugiškai vaišinomės. Pasibaigus popietei, bibliotekininkė su skautų vadove Jolita Kuncevičiene ir jaunaisiais skautais išvažiavo aplankyti gyventojų, nes Knygnešio dieną dėl tam tikrų aplinkybių negalėjome to padaryti. Aplankėme penkis gyventojus, nuvežėme knygų bei žurnalų, skautai padovanojo po nuostabų skirtuką knygoms. Smagu lankyti, kai žinome, kad esame laukiami. Graži bendrystė duoda gerų rezultatų.
Bibliotekininkė Vanda
 

29060207_1657821817630006_6916700641318528565_o                            28954602_1657821677630020_7524165446124291298_o

Užgavėnės vaikų dienos centre „Tiltas“


Vasario 13 dieną vaikai, kurie pasveiko ar atsispyrė ligoms,  šurmuliavo linksmoje Užgavėnių eisenoje. Tądien Skudutiškyje barškėjo, tarškėjo, žlegėjo persirengėliai – visi linksmi ir garsiai dainuojantys triukšmingas dainas. Vis tikėjomės žiemą išvaryti! Lašininis su Kanapiniu išlikimo kovoje dalyvavo, čigonės šviesią ateitį, gerą derlių , ilgą gyvenimą pranašavo. Daktarytė visus, kurie tik duris atvėrė „Vaistais nuo visų ligų“ apdalino.

Po žiemos palydėtuvių laukė šilta arbata, blynai, skanumynai.

 
Užgavėnių eisena SkudutiškyjeUžgavėnių linksmybės
 
 

 Šventinė savaitė vaikų dienos centre „Būkime stiprūs“


Vasario 12-15 dienomis vaikų dienos centre šurmuliavo renginiai. Labai retai kada sutampa šitiek švenčių!

Vasario 13 dienai – Užgavėnėms – vaikai ruošėsi iš anksto: gamino Morę, puošėsi kaukėmis ir gužėjo aplankyti darželinukų. Čigoniukės būrė kortomis, velniukas davė stebuklingų lašų nuo visų ligų ir ydų. Lauke šokome aplink laužą, sirgome stebėdami Kanapinio ir Lašininio grumtynes. O jau blynų ir arbatos skanumėlis lauke!

Vasario 14 dieną Antalgės dienos centre vyko dar vienas renginys. Ilgai galvojo vaikai ir centro pedagogai ką gi padovanoti Lietuvai, o kadangi Lietuva prasideda nuo savo kiemo, tad ir nutarta papuošti įvažiavimą į savo kaimą 100-tu balionų. Ryte mokytoja vedė viktoriną, džiaugėmės koncertu, o po pamokų su centro darbuotojomis ir savanoriais vaikučiai iškeliavo puošti kaimo. Papuošė medžius prie bibliotekos ir ties įvažiavimu, iš balionų sudėliojo „100“. Vaikai labai džiaugėsi, kad jų kūriniu grožėsis ne tik vietiniai gyventojai, bet ir visi pravažiuojantys.

Užgavėnių linksmybės  Morė100 Lietuvai!  Išpuošti medžiai

Trys karaliai Dubingiuose


Sausio 5 d. vaikų dienos centro „Dubingių spindulėliai“ vaikai rinkosi prie mokyklos eglutės. Vaikų dienos centro socialinė pedagogė Laima Grigelevičienė su vaikais dainavo, žaidė žaidimus, nes tai buvo paskutinis pasidžiaugimas eglute. Trys karaliai tokie dosnūs, kad ir čia nepaliko vaikų be dovanų. Bibliotekininkė Vanda apdovanojo vaikučius, kurie per metus perskaitė daugiausiai knygų. Tokių buvo net aštuoni.

Ši diena vaikams buvo ypatinga ir tuo, kad vyko susitikimas su trečius metus iš eilės atvykstančiu Airijos ambasadoriumi David Robert Noonan Dubingių bibliotekoje. Ambasadorius atvyko ne tuščiomis, dovanojo knygų Dubingių bibliotekai. Šiemet garbingas svečias susitiko su visa mokyklos bendruomene: mokytojais, mokinukais. Mokyklos salėje kartu Molėtų rajono vicemeru Mindaugu Kildišiumi bei Dubingių seniūnu Kęstučiu Kaminsku stebėjo vaikų pasirodymą. Mokiniai vaidino kalėdinį vaizdelį „Kalėdų naktis“, kurį paruošti padėjo mokytoja Jolita Kuncevičienė. Pasidžiaugę knygomis, pavartę jas, bendravome prie kavos puodelio ir šnekėjomės apie bibliotekas Airijoje, apie socialinę padėtį bei švietimą. Išlydėjome svečius ir vėl pradėjome laukti, nes žadėjo ir kitais metais aplankyti.

Esame labai dėkingi Dubingių bažnyčios mecenatams Aurelijui ir Aurelijai Rusteikoms už nuostabias dovanas Dubingių mokiniams. Dėkojame visiems geros valios žmonėms, nes jų dėka mes ir mūsų vaikai esame laimingi.

26232848_1534211406692374_5262879719236496303_o26221094_1534209943359187_1165172904056169829_o

                           

     

.